<<  Back to Store

Save Money Eat Better

Sale!
$14.99 $9.99

Qty.

Features

Do you feel that eating healthy is too expensive? Does the thought of trying to incorporate healthy food in to your family’s meals overwhelm you? We’ve got you covered! We’ve created a comprehensive guide to help you save money and eat well.

If you were to purchase:
1 Pound of Strawberries
1 Pound of Oranges
1 Pound of Apples
1 Large Avocado
1 Artichoke
1 Bundle of Asparagus

You would spend as much as $16!
But if you purchased these items when they were “IN-SEASON”, your total cost would only be $5.67! That’s a 35% difference!! 

Product Details

  • Recipes for each season, from breakfast to dinner and everything in between
  • A list of seasonal produce for all four seasons
  • Resources to help you find useful coupons to help you save at the grocery store
  • Strategies to help you stick to your budget without compromising your family’s health
  • A guide to growing your own herbs indoors
  • A breakdown of foods you can grow yourself and some tips to help you do so successfully
  • 12 game-changing money saving tips and tricks
Sale!

Wholesale Options

We sell all our products in bulk with discounted pricing. Click below to find out more and get a pricing quote.

Learn More >>

Become a Reseller

If you are interested in selling our products to your customers, click below to find out details.

Learn More >>



Testimonials

Rita
"I love your site. I own a small home daycare ages 20 months to 3 years old in Brooklyn, NY. We work on teaching children at an early age about nutrition and engaging them with food activities. We love your recipes, and incorporate them into our meal plan very often. We also share with the parents to help spread the word in the community about healthy eating. Thank you for all the work that goes into having this website up. PS. The plates were recently ordered and they have been a hit!! Kids love them and seem to already be understanding better what goes on their plate"
Cyndi
"I just received the plates for my grandkids. I am teaching them about nutrition and exercise. As soon as they got them the youngest was in the fridge trying to find things to put on hers. I think this will help the whole family learn more about nutrition"

All Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Save Money Eat Better”

Rate This Product

Leave a Review